درباره شهر و شهرداري

 

شهر نوسود مرکز قدیمی اورامان لهون نزدیکترین شهر اورامان به کشور عراق ودر35 کیلومتری و در شمال غربی شهر پاوه در منطقه و منظره ای جالب و تماشایی ودر میان دو اقلیم گرمسیری وسردسیری  واقع است.

که از شمال به اورامانات تخت از جنوب به رودخانه ی سیروان و از شرق به پاوه واز غرب با کردستان عراق مرز مشترکی دارد.
شهر نوسود بر روي مدار 35و46 درجه با ارتفاع 1310 متر از سطح دريا قرار گرفته است .زبان مردم این شهر به زبان هورامی(اورامی)می باشد.

 

*آب و هوا*
ازنظر آب و هوايي منطقۀ نوسود در ناحيۀ معتدل كوهستاني كشور قرار گرفته و به طور كلي داراي آب و هواي معتدل، اما با توجه به قرارگرفتن نقاط مرتفع دركنار اراضي پست مي توان گفت كه ازنظر محلي داراي دو نوع آب و هوا مي باشد.
يكي آب وهواي معتدل در نقاط مرتفع كه غالباًدر نواحي شمالي منطقه حاكم است، و ديگري آب و هواي نسبتاً گرم كه بيشتردر نواحي جنوبي ديده مي شود.بخش شمالي و مرتفع داراي زمستانهاي سرد و خنك ودلپذير مي باشد.بخش جنوبي بر خلاف قسمت شمالي،داراي زمستاني معتدل كه بندرت درآن برف باريده و يخبندان در آن بسيار اندك است و نيز داراي تابستانهاي گرم و خنك مي باشد و مي توان گفت كه همين اختلاف دما در منطقه،مِهر طبيعت است كه بشر را به تحسين خود واداشته است.

نوسود در بهمن ۱۳۵۹ با حمله ارتش عراق اشغال شد و در ۲۴ اسفند ۱۳۶۶ از دست عراقیان آزاد شد.
اين شهر مرزي سابقه تاريخي طولاني دارد و مقر حكومتي جعفر سلطان(يكي از خوانين اورامان)در 80 سال گذشته بوده است. نوسود در طول تاريخ چندين بار ويران شده اما هر بار مجدداً بازسازي گردیده است. در جنگ 8 ساله ايران و عراق به ويرانه اي كامل تبديل شده بود و اكنون بازسازي شده واز نظر تجارت مرزي اهميت زيادي پيدا كرده است اما به دلايل گوناگون از اين فاكتور به نحو مطلوب و آنچنان شايسته وبایسته استفاده نشده است.

شهر نوسود دارای شهرداری وبخشداری است که شامل سه دهستان ودو شهر نوسود ونودشه وچندین روستا می باشد. بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش نوسود شهرستان پاوه در سال ۱۳۸۵ برابر با ۸۲۴۷ نفر بوده است .اغلب جمعيت نوسود، جمعيت جوانی بوده كه مشغول به تحصيل مي باشند.

پيرامون شهر نوسود را كوههاي نسبتاً بلند ازجمله شمشي، سوني، بازي بي گناه،دالاني و شاهو احاطه کرده است .

ویژگی های اقتصادی
در این خطه بدلیل کوهستانی بودن منطقه  اصلا” کشاورزی وجود ندارد ، هیچ کارگاه ویا کارخانه ای یافت نمی شود ،  مردم منطقه به باغ داری ومحدودی نیز به دامداری ومزرعه های پرورش ماهی های سرد آبی ( قزل آلا )  می‌پردازند به طوری كه از محصولات باغی می‌توان به گردو ، توت ، انار ، انجیر ، انگور ، آلوچه ، زرد آلو ، آلبالو و گیلاس ، پرتقال و زیتون اشاره نمود . درآمد حاصله نیز چندان نیست که بتواند منبع درآمد خانوارها را تأمین نماید ،
به واسطه مرزی بودن از قدیم الایام مردم منطقه  بیشتر از راه تجارت امرار معاش می نمودند. بازارچه شوشمی  یکی از قدیمی ترین  مرز های رسمی استان بوده که در طول سنوات گذشته به دلیل جنگ تحمیلی  تعطیل بوده و بعد ازآن فعالیت تجاریش را  آغاز نموده ودر شرایط فعلی  نیز رتبه سوم بازارچه های فعال کشور را داراست . در این بازارچه بیش از 400 نفر ( پیله ور ، کارگر و راننده و.. ) بطور مستقیم  مشغول به کار می باشند. علاوه برآن در بخش کوله بری بطور مستقیم وغیر مستقیم 4000 نفر متنفع می باشند .
یکی از خواسته های اصلی و اساسی مردم شهرستان پاوه در طول سنوات گذشته مرز چمدانی ( تردد مسافر ) بوده که در سفر های استانی هیئت محترم دولت وعده ایجاد آن داده شده ، سیکل کاری آن تقریبا” به اتمام رسیده و مردم جهت اعلام رسمی آن لحظه شماری می نمایند ،
شواهد موجود بیانگر آن است که ایجاد وضعیت مورد انتظار تأثیر بسزایی در اقتصاد خانوار منطقه ایجاد می نمای

صنایع دستی
صنایع دستی در این منطقه سابقه بسیار طولانی دارد هر چند متأسفانه در شرایط فعلی کم رنگ گردیده  انواع جاحیم،سجاده و جانماز،لباس مردانه،نخ‌ریسی، سبد بافی و گیوه بافی با كیفیت بالایی تولید می گردد كه از شهرت بسیار زیادی در غرب كشور برخوردار است لازم به یادآوری است که بهترین نوع گیوه كردی در شهر نودشه تولید می گردد. از نکته های قابل توجه آن است که مردم هجیج ملتی مستقل بوده به نحوی که تمام مایحتاج خود را  از قبیل پوشاک ، کفش ، فرش ، وسایل آشپزخانه و… دست ساخته خودشان می باشد .

جاذبه‌های طبیعی منطقه 
مهمترین جاذبه‌های آن همان طبیعت بكر و زیبای منطقه می باشد و به اطمینان می توان گفت كه لطافت و هوای پاك منطقه بسیار بهتر و مطبوع تر از هوای شمال كشور است.جاذبه‌های توریستی این منطقه عبارتند از :
مقبره‌ سید عبید الله  (كوسه هجیج ) :
سید عبید الله كه برادر تنی امام رضا می‌باشد در روستای هجیج قرار دارد و هر ساله هزاران نفر از دوستداران ائمه اطهار را به شهرستان پاوه می‌كشاند .
آرامگاه سلطان اسحاق :
در ده كيلومتري نوسود آرامگاه يكي از امامان اهل حق بنام سلطان اسحاق وجود دارد كه زيارتگاه عموم مسلمانان منطقه است و برادران اهل حق هم به آن ارادت خاص و بسيار دارند .
که در مسیر پاوه به نوسود و در نزدیكی دهستان نیسانه در روستای شیخان واقع در ساحل رودخانه سیروان قرار گرفته است .

آبشار بل :
آبشار بل در روستای هجیج از توابع  بخش نوسود و در نزدیكی شهر نودشه قرار دارد این آبشار زیبا و منحصر به فرد دارای آب معدنی و درمانی بسیار گوارا می‌باشد آبشار بل به شهادت كارشناسان طبیعی ترین و بهترین آب آشامیدنی و معدنی جهان است ، آب معدنی این آبشار به كشورهای عربی و اروپایی صادر می‌شود لازم به ذكر است كه بل در زبان یونانی به معنی خدای آب های جهان است .

تفرجگاه دالانی :
در نزدیكی روستای دزآور از توابع بخش نوسود در شهرستان پاوه قرار دارد تفرجگاه دالانی شامل كوهستانی بسیار سر سبز و مرتفع با دامنه های لبریز از گل های زیبا و چشمه های گوارا و قله های پوشیده از برف حتی در تابستان می‌باشد .
چشمه خرخره :
این چشمه در نزدیكی روستای هانی گرمله از توابع بخش نوسود قرار گرفته است ، این چشمه دارای آب سرد و بسیار خشك می‌باشد به طوری که اگر فردی از داخل آن چشمه هفت سنگ بردارد او را مورد تحسین قرار می دهند.
حوضه لاره :
از جمله مكانهای باصفاست كه روزگاری تفریحگاه سانان منطقه بوده و حدود 400 سال قدمت تاریخی  دارد
آب‌های تحت‌الارضی
با توجه به وفور نزولات جوی از منطقه به ویژه در ارتفاعات زاگرس كه ذخیره آب بسیار مناسبی را در خود پنهان می نماید. رودخانه خروشان و پر آب سیروان ، وجود آب‌های زیرزمینی،چشمه‌ها و آب‌های متعدد امری طبیعی به نظر می رسد آبشارآب معدنی بل در نزدیكی روستای هجیج و آبشار قه‌ل‌وه‌ز اشاره نمود.

نوسود دارای سه قسمت است:
1- (مله سروا )که محلی بسار زیباست که در سالهای اخیر ساختمانهای زیبا وشیک درآنجا ساخته شده اند
2- (قلوه ز ) در میان باغهای زیبا محصور است
3- (ده گا ) که مرکز شهر در آنجا واقع گردیده است.