زیبا سازی و نوسازی فضای اطراف حوزه لاره

چاپ متن

به بهانه‌ی بازسازی و بهسازی فضای اطراف حوزه لاره

کریستوفر الکساندر در نوشتاری می گوید:شهر یک اثر هنری بزرگ است که آفرینندگانی به وسعت خود و به تعداد جمعیتش دارد.

زیباسازی شهری در تعریف ساده، انجام هر اقدام آگاهانه ای است که به ارتباط صمیمی تر شهر (به عنوان عنصری جغرافیایی زنده و پویا) و شهروند بیانجامد و بدون تردید یکی از جلوه های مفهوم منافع عامه است که بوجود و فعالیت شهرداری ها مشروعیت می بخشد.

متأسفانه بسیاری از شهروندان هنوز نمی دانند نسبت به شهر و امور شهرشان چه وظایفی دارند و تقریبا انجام تمام امور شهری را وظیفه شهرداری می دانند.

مشارکت عمومی در حفاظت و نگهداری از زیبایی شهر به عنوان حق اولیه هر شهروندی، می تواند مهم‌ترین و تاثیرگذارترین اقدام عمومی در این راستا باشد. یکی از راهکارهای مشارکت در این امر این است که هر کدام از شهروندان در صورت مشاهده رفتارهای تخریبی که به زیبایی شهر آسیب می رساند، می توانند با تذکر فرد خاطی و نا آگاه به مسئله را از نتیجه رفتار آسیب رسان خود آگاه سازند.

نقشی که مردم در حفظ و نگهداری فضای سبز شهری،‌حفظ اموال عمومی شهر، آرام سازی و زیباسازی سیما و منظر شهری و موارد دیگر می توانند ایفا کنند، بسیار مهم و حیاتی است و قطعاً مدیریت شهری جهت غلبه بر مشکلات شهر به مشارکت مردم نیاز دارد.

برای تحقق هدف مشارکت اجتماعی شهروندان در شهرداری، باید بر اساس نیازهای مبتنی بر ارزش های جامعه به ایجاد همدلی پرداخت و این همدلی باید از طریق ارتباط های جمعی مناسب مبدل به همفکری شود و در صورت ایجاد همفکری می توان، ساز و کار مناسبی را برای همکاری تدارک دید.

نوسازی ، عمران و اصلاحات اساسی و تأمین نیازمندی های شهری و احداث و اصلاح و توسعه معابر و ایجاد پارک ها و پارکینگ ها ( توقف گاه ها ) و میدان ها و حفظ و نگهداری پارک ها و …موجود و تأمین سایرتأسیسات مورد نیاز عمومی و نوسازی محلات و مراقبت در رشد و موزون شهرها از وظایف اساسی شهرداری ست.

در این راستا شهرداری طی دوسال گذشته‌گام های محکم و استواری برداشته که  بازسازی و بهسازی فضای حوزه‌لاره یکی از این اقدامات بوده است.از مرحله‌ بازسازی آسیای آبی حوزه لاره گرفته تا بهسازی و زیباسازی فضای اطراف حوزه لاره و اینک نیز بهسازی فضای تحتانی آن، شهرداری با صرف هزینه‌های بسیار و با بهره‌مندی از هنر و توانایی هنرمندان و صاحبنظران توانسته‌است سیمایی جدید و فضایی درخور شأن شهروندان ایجاد نماید.

هنوز چندین ماه از مرحله‌ی بهسازی نگذشته که متأسفانه شاهد تخریب و ایجاد خسارت به فضای سنتی حوزه‌لاره هستیم.امیدواریم شهروندان گرامی بیشتر از پیش شهرداری را در حفظ و نگاهداری فضای شهری یاری نمایند.چرا که بدون همیاری و همکاری شهروندان،شهرداری در انجام تعهدات و وظایف خود با مشکل مواجه خواهد شد.

سخن آخر:

اگر بخواهیم در غلبه بر معضلات شهری موفق باشیم باید ازخود مردم و توانمندی آنها به نفع مردم و حل مشکلات شهری بهره مند شویم.

روابط عمومی شهرداری نوسود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *