روز شهردار بر همه شهرداران ساعی و زحمتکش مبارک

چاپ متن
روز شهردار بر همه شهرداران تلاشگر و ساعی مبارک.

اواخر سال ۸۴ بود که پیشنهادهایی برای نامگذاری یک روز از سال به نام روز شهردار مطرح شد. روزی که می‌تواند از یک سو برای شهروندان یادآور وظایف و مسؤولیتهای شهرداران باشد و از سویی دیگر شهرداران را موظف به پاسخگویی و مسؤولیت‌پذیری بیشتر کند.پیشنهاد انتخاب یک روز از سال به نام روز شهردار، در اواخر سال ۸۴ به تأیید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رسید و سرانجام پس از پشت سرنهادن مراحل اداری و قانونی، به تصویب شورای فرهنگ عمومی رسید تا با نامگذاری یک روز از سال به نام شهردار، این روز تجلیگاه عملکرد شهرداران و شهرداریها در طول یکسال فعالیتشان باشد و در صورت وجود هرگونه نقص یا کاستی شهرداران در روزی که به نامشان و برای تجلیل از آنها نامگذاری شده است، خود را موظف به پاسخگویی به شهروندان بدانند.

این مهم نشان می‌دهد که نامیدن یک روز از روزهای سال به نام شهردار نشان دهنده اهمیت نقش شهردار در تبیین و تنظیم فرهنگ شهر نشینی، اداره شهر و اجرای پروژه‌های عمرانی و شهرسازی برای توسعه و پیشرفت شهر است.

البته باید گفت که انتخاب یک روز از ۳۶۵ روز سال به عنوان روز شهردار کار چندان آسانی نیست، زیرا چندین گزینه برای انتخاب این روز وجود دارد، اما به نظر می‌رسد بیش از همه گزینه‌ها، انتخاب روز شهادت شهید مهدی باکری به عنوان روز شهردار مطرح است.

مهدی باکری اولین شهردار شهید است که به مدت ۹ ماه به عنوان شهردار به شهروندان ارومیه خدمت‌رسانی کرده است و وی پیشاپیش کارگران حتی در جریان آسفالت بعضی از خیابانهای شهر ارومیه مشارکت داشت، بدون آن که کارگران او را بشناسند و بدانند که شهردار است.

جوانمردی و رشادتهای شهید باکری چه در زمان خدمتش در شهرداری ارومیه و چه در جنگ تحمیلی زبانزد بود و در واقع پیشنهاد روز شهادت شهید باکری به عنوان روز شهردار به این دلیل است که او شهرداری خدمتگزار و از خود گذشته بود. بنابراین در حقیقت با انتخاب روز شهادت شهید باکری به عنوان روز شهردار می‌توان این نکته را به همگان به خصوص شهرداران گوشزد کرد که مسؤولیت شهرداران تنها نگهداری از شهر و توسعه آن نیست و فرهنگ‌سازی و توسعه فرهنگی شهر نیز یکی از مهمترین وظایف آنها محسوب می شود.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *