آسیای آبی شهر نوسود

چاپ متن

آسیای آبی ‘حوضه لاره’ نوسود یکی از باارزش ترین آثار تاریخی این شهر و استان کرمانشاه است که می تواند مقصد بازدید گردشگران داخلی و خارجی باشد.

شهردار نوسود روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: به همت یکی از علاقه مندان و فعالان آثار باستانی این شهر و با حمایت شهرداری و شورای اسلامی شهر نوسود، اقدام به بازسازی و مرمت یکی از باارزش ترین آثار تاریخی شهر نوسود پس از نیم قرن از تخریب آن کردیم.
سلام خسروی افزود: این اقدام در راستای معرفی و گسترش توانمندی و ذکاوت گذشتگان این دیار انجام شد تا نسل کنونی و آیندگان نیز بدانند که پیشینیان آنها چگونه بر محدویت ها غلبه کرده اند.
وی اظهار کرد: ما هم وظیفه داریم این توانمندیهای گذشتگان خودمان را به عنوان یک ارزش تاریخی و مورد احترام هم به جهانیان وهم به هموطنانمان نشان دهیم.
خسروی افزود: آسیاهای آبی در منطقه پاوه و اورامانات به عنوان یکی از شاخصه های اصلی در زمینه خودکفائی و اقتصاد مقاومتی برای تبدیل گندم به آرد و نان مورد نیاز مردم، مورد استفاده قرار می گرفتند.
وی افزود: پیشینیان ما در این دیار کهن در ساخت آسیا های آبی از آخرین یافته های علوم ریاضی، فیزیک، هندسه و معماری و استفاده از انرژی آب که امروز تدریس می شود، قرنها پیش بهره برده اند.
رحمت قادرپور از جوانان فعال و علاقه مند آثار باستانی و تاریخی اهل نوسود که کار مرمت و باسازی آسیای آبی نوسود را انجام داده است، هدف خود را از این کار، احیاء و حفظ اصالت و فرهنگ مردم این دیار عنوان کرد و گفت: ۱۶ ماه تمام کار بازسازی و مرمت این سازه طول کشید.
وی با اشاره به تاریخچه آسیاها و بخصوص آسیای آبی گفت: تاریخ دقیقی از این آسیاها وجود ندارد و کسی قادر نیست که بگوید اولین بار ایرانیان یا یونانیان این آسیاها را ساختند.
قادرپور با اشاره به انواع مختلف آسیابها گفت: مهمترین نوع آنها آسیای آبی است که با توجه به قدرت بیشتر و کیفیت آرد بهتر، متمایز هستند.
شهر نوسود با ۲ هزار نفر جمعیت در ۴۵ کیلومتری شهر پاوه قرار دارد و دارای جاذبه های فراوان گردشگری است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *